Fotogalerie: tábor “Doteky Matky Země” v Račím údolí

Letní dětský tábor "Doteky Matky Země" v Račím údolí 2019

Náš tábor Doteky Matky Země je úspěšně za námi. Užili jsme si to náramně! A lecčemu se i přiučili. Kromě seznámení se s permakulturními etickými principy Péče o Zemi, Péče o Lidi a Spravedlivé dělení, jsme se naučili zaplstit mýdlo do barevné ovčí vlny, umlít mouku a upéct kváskový chléb, připravit chutnou zdravou pomazánku z plodů naší zahrádky, vytvořit mandaly, stezku “bosou nohou”… A taky jsme přespali pod širým nebem! Část z nás na krásné horské louce v místě, kde kdysi bývala osada Hraničky, druhá část na louce v areálu tábora. Pokračovat ve čtení “Fotogalerie: tábor “Doteky Matky Země” v Račím údolí”

Letní dětský tábor “Doteky Matky Země” v Račím údolí

Letní dětský tábor "Doteky Matky Země" v Račím údolí

Letos jedeme na letní tábor do Račího údolí v Rychlebských horách. A bude to mít hloubku! 🙂 Matka Země se nás bude dotýkat, trpělivě nás povede a my budeme tvořit z jejích darů – hlíny, dřeva a všemožného rostlinstva tamního. Dojde i na malé přírodní stavitelství.

Budeme tancovat, zpívat, hrát – užívat si pohyb v radosti. Naladíme se na rytmy přírody, naučíme se vnímat vlastní tělo, uvědomovat si svůj dech a smysly a s jejich pomocí se v přírodě orientovat, být jí blíž.

Vše se ponese v duchu permakulturních principů (projekt Děti v permakultuře) a waldorfské pedagogiky. Pokračovat ve čtení “Letní dětský tábor “Doteky Matky Země” v Račím údolí”

Není rak jako rak – říční nebo signální?

Rak říční

V létě jsme při svých toulkách přírodou zavítali i na jeden rybník na Vysočině, kde jsme měli to štěstí seznámit se hned se dvěma z pěti druhů u nás v přírodě žijících raků – rakem říčním (Astacus astacus) a rakem signálním (Pacifastacus leniusculus).

Ovšem není rak jako rak. Situace na našem území je v současnosti trochu komplikovanější, než se na první pohled nadšeného pozorovatele může zdát. Zatímco naše původní druhy postupně vymírají, šíří se u nás druhy zavlečené. Pokračovat ve čtení “Není rak jako rak – říční nebo signální?”

Jeseník: Park žije! … a beseda o životě v souladu s přírodou

Jeseník: Park žije! ... a beseda o životě v souladu s přírodou, permakultuře a přírodním stavitelství

Ve čtvrtek 24. dubna 2018 se sejdeme ve Smetanových sadech v Jeseníku, abychom společně oslavili jaro a nastartovali cyklus akcí s cílem oživit Smetanovy sady, které pořádají spolek Sudetikus, nezisková organizace EduArt a jejich partneři.

My se připojíme s besedou o životě v souladu s přírodou, permakultuře a přírodním stavitelství. Pokračovat ve čtení “Jeseník: Park žije! … a beseda o životě v souladu s přírodou”

Už od přírody živé nátury…

V spolkovém rejstříku se zapisuje Živa natura, z.s.

… proto jsme už nechtěli být pasivní a vymysleli jsme si na sebe několik dlouhodobých úkolů.

Založili jsme spolek Živa natura a ony úkoly zhustili v jeho poslání / vizi.

V současné době připravujeme náš první projekt. O čem v něm půjde zveřejníme, až budou klíčová jednání úspěšně za námi.