Fotogalerie: tábor “Doteky Matky Země” v Račím údolí

Letní dětský tábor "Doteky Matky Země" v Račím údolí 2019

Náš tábor Doteky Matky Země je úspěšně za námi. Užili jsme si to náramně! A lecčemu se i přiučili. Kromě seznámení se s permakulturními etickými principy Péče o Zemi, Péče o Lidi a Spravedlivé dělení, jsme se naučili zaplstit mýdlo do barevné ovčí vlny, umlít mouku a upéct kváskový chléb, připravit chutnou zdravou pomazánku z plodů naší zahrádky, vytvořit mandaly, stezku “bosou nohou”… A taky jsme přespali pod širým nebem! Část z nás na krásné horské louce v místě, kde kdysi bývala osada Hraničky, druhá část na louce v areálu tábora. Pokračovat ve čtení “Fotogalerie: tábor “Doteky Matky Země” v Račím údolí”

Letní dětský tábor “Doteky Matky Země” v Račím údolí

Letní dětský tábor "Doteky Matky Země" v Račím údolí

Letos jedeme na letní tábor do Račího údolí v Rychlebských horách. A bude to mít hloubku! 🙂 Matka Země se nás bude dotýkat, trpělivě nás povede a my budeme tvořit z jejích darů – hlíny, dřeva a všemožného rostlinstva tamního. Dojde i na malé přírodní stavitelství.

Budeme tancovat, zpívat, hrát – užívat si pohyb v radosti. Naladíme se na rytmy přírody, naučíme se vnímat vlastní tělo, uvědomovat si svůj dech a smysly a s jejich pomocí se v přírodě orientovat, být jí blíž.

Vše se ponese v duchu permakulturních principů (projekt Děti v permakultuře) a waldorfské pedagogiky. Pokračovat ve čtení “Letní dětský tábor “Doteky Matky Země” v Račím údolí”

Zemček: tvořili jsme venkovní hliněné omítky

Zemček: tvořili jsme venkovní hliněné omítky

Léto je čas přírodního stavitelství a s ním spojených workshopů a akcí typu „pomoz a získej zkušenosti“. I my jsme vyjeli za novými zkušenostmi tentokráte na slovenský Zemček. Na něm se tvořily venkovní hliněné omítky na původním zdivu z dusané hlíny. Workshop organizovalo OZ Bimbula pod vedením vynikajícího Marka Rabika z Bývame Zdravo.

Pokračovat ve čtení “Zemček: tvořili jsme venkovní hliněné omítky”

Jeseník: Park žije! … a beseda o životě v souladu s přírodou

Jeseník: Park žije! ... a beseda o životě v souladu s přírodou, permakultuře a přírodním stavitelství

Ve čtvrtek 24. dubna 2018 se sejdeme ve Smetanových sadech v Jeseníku, abychom společně oslavili jaro a nastartovali cyklus akcí s cílem oživit Smetanovy sady, které pořádají spolek Sudetikus, nezisková organizace EduArt a jejich partneři.

My se připojíme s besedou o životě v souladu s přírodou, permakultuře a přírodním stavitelství. Pokračovat ve čtení “Jeseník: Park žije! … a beseda o životě v souladu s přírodou”

Partnerství s Asociací sociálního zemědělství stvrzeno

sociální zemědělství - dohoda o partnerství

Po několika týdnech konzultací na dálku jsme se sešli se zástupci Asociace sociálního zemědělství v Praze, abychom osobně prodiskutovali naše budoucí aktivity, plány a aktuální stav příprav projektu permakulturní sociální farmy.

Dalším důvodem našeho setkání bylo uzavření Dohody o partnerství.

Připomínky, komentáře a postřehy členů asociace jsou pro nás velmi cenné. Jejich podpora je pro nás velká, VELKÁ věc. Vážíme si ji a moc za ni děkujeme!

Už od přírody živé nátury…

V spolkovém rejstříku se zapisuje Živa natura, z.s.

… proto jsme už nechtěli být pasivní a vymysleli jsme si na sebe několik dlouhodobých úkolů.

Založili jsme spolek Živa natura a ony úkoly zhustili v jeho poslání / vizi.

V současné době připravujeme náš první projekt. O čem v něm půjde zveřejníme, až budou klíčová jednání úspěšně za námi.